14 marca 2014 Święto Liczby Pi

Dnia 14 marca 2014 już po raz szósty obchodziliśmy Święto Liczby Pi.
Organizacją, jak co roku, zajęło się Studenckie Koło Naukowe „Rozmaitości”
wraz z Instytutem Matematyki. Całość poprowadziła Asia Jędrzejewska.

W tym roku obchody zgromadziły około 250 uczestników. Byli to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa wraz ze swoimi opiekunami. Uczestników powitała Pani Prodziekan ds. studenckich Wydziału Matemtyczno-Przyrodniczego prof. Anna Świercz oraz Pan profesor Michał Wojciechowski, reprezentujący Instytut Matematyki UJK. Na początek wszyscy zebrani wysłuchali wykładu popularnonaukowego dr hab. Halszki Tutaj-Gasińskiej (Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego) pt. „Kampania napoleońska a matemtyka”. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem przysłuchiwali się prezentowanym treściom.

Kolejnym punktem programu był konkurs z nagrodami pt. „Matematykerzy”, poprowadzony przez Bartłomieja Kowalczyka. Pytania były związane z liczbą pi i ogólną wiedzą matematyczną. Była to świetna zabawa. Uczniowie, którzy odpowiedzieli prawidłowo na zadane pytanie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Po przerwie został wygłosozny referat przez Milenę Chmiel pt. "Liczba Pi na przestrzeni wieków". Opowiadał on o historii Ludolfiny począwszy od starożytności aż do czasów współczesnych. Uczniowie dowiedzieli się również dla kogo liczba Pi stanowiła natchnienie twórcze oraz co ma wspólnego z piraamidą Cheopsa i istotami poza ziemskimi.

Ostatnią częścią obchodów Święta Liczby Pi było rozstrzygniecie konkursów "Portret Liczby Pi" oraz "Kobiety w matematyce".

Patronat honorowy objął kielecki oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego.