15 marca 2013 Święto Liczby Pi

Dnia 15 marca 2013 już po raz piąty obchodziliśmy Święto Liczby Pi.
Organizacją, jak co roku, zajęło się Studenckie Koło Naukowe „Rozmaitości”
wraz z Instytutem Matematyki. Całość poprowadzili Piotr Gardynik i Milena Chmiel.

W tym roku obchody zgromadziły około 200 uczestników. Głównie byli to uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz ze swoimi opiekunami. Uczestników powitała Pani Prodziekan ds. studenckich Wydziału Matemtyczno-Przyrodniczego dr Marta Repelewicz oraz Pani Wicedyrektor ds. studenckich Instytutu Matematyki dr Monika Czajkowska. Na początek wszyscy zebrani wysłuchali wykładu popularnonaukowego dr Zbigniewa Pogody (Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego) pt. „Świat dziwnych liczb”. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem przysłuchiwali się prezentowanym treściom.

Kolejnym punktem programu był konkurs z nagrodami pt. „Jeden z dziesięciu”, poprowadzony przez Justynę Lis i Martynę Sapińską. Zasady były bardzo podobne do teleturnieju o tej samej nazwie, który można oglądać w telewizji. Spośród uczestników zostało wybranych 10 osób, które osobno odpowiadały na pytania. Każdy uczestnik miał do dyspozycji dwa koła ratunkowe. Pytania były związane z liczbą pi i ogólną wiedzą matematyczną. Była to świetna zabawa. Zwycięska trójka została nagrodzona drobnymi upominkami.

Po przerwie został wygłosozny referat przez Milenę Chmiel pt. "Znamienite liczby". Opowiadał on o znaczeniu liczb począwszy od starożytności aż do czasów współczesnych. Liczbą najważniejszą, "znamienitą", w matematyce jest oczywiście liczba pi.

Patronem honorowym był Prezydent Miasta Kielce Pan Wojciech Lubawski. Sponsorami instytucjonalnymi Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.