18-19 kwiecień 2012 XXI Konferencja Kół Naukowych "Człowiek i Jego Środowisko"

Dnia 18 i 19 kwietnia 2012 roku odbyła się XXI Konferencja Studenckich Kół Naukowych "Człowiek i Jego Środowisko". Tegoroczna edycja odbyła się w Instytucie Historii UJK w Kiecach, mieszczącego się przy ul. Żeromskiego 5.

Pierwszą część środowego spotkania poprowadził mgr Andrzej Kozieja. Uczestników powitał prorektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Janusz Król.

Pierwszego dnia Konferencję rozpoczęto od sekcji licealistów, którzy ciekawie zaprezentowali swoje referaty. Każdy referent ze szkoły ponadgimnazjalnej otrzymał nagrodę za udział w Konferencji Studenckich Kół Naukowych "Człowiek i Jego Środowisko".

Po sekcji licealistów nastąpił podział obrad na sekcje Humanistyczno - Społeczną oraz Przyrodniczo - Ekonomiczną, którą poprowadził dr Artur Zieliński. Członkowie Studenckich Kół Naukowych z różnych wydziałów przedstawiali kolejno swoje referaty. Niektóre z prezentowanych wywodów budziły powszechną uwagę i zachęcały do uczestnictwa w dyskusji oraz zadawania nurtujących pytań. Po 10 prezentacjach nastąpiła krótka przerwa. Następną część obrad rozpoczął referat Mileny Chmiel z Studenckiego Koła Naukowego "Rozmaitości" pt.: "Kiedy zombie atakują. Model matematyczny wybuchu infekcji zombie". Swoją prezentację rozpoczęła od wyjaśnienia znaczenia słowa "zombie" w różnych kulturach. Następnie przedstawiła różne modele matematyczne wybuchu infekcji zombie: podstawowy, "utajonego zarażenia", kwarantanny, uwzględniający leczenie oraz "impulsywnego wykorzenienia". Po analizie tych modeli można było stwierdzić, że wybuch infekcji zombie może być katastrofalny dla całej cywilizacji i tylko agresywna walka z tymi stworzeniami może zapobiec zagładzie ludzi. Kolejne referaty również były interesujące i skupiały się na różnych regionach Polski. Po przedstawieniu wszystkich referatów zakończono środowe obrady.

Czwartkową część obrad poprowadził dr Michał Stachura. Prelegenci wygłaszali różnorodne referaty, a obecni słuchacze aktywnie uczestniczyli w dyskusjach.

Po zakończeniu obrad nad prezentacjami członków SKN, nastąpiła krótka przerwa, a po niej odbyła się sesja posterowa.

PODSUMOWANIE XXI KONFERENCJI KÓŁ NAUKOWYCH

Niestety naszym reprezentantom nie udało się zająć żadnego miejsca, jednak wierzymy, że za rok będzie lepiej;)

I miejsce wśród referatów zajął Adrian Pankowski z SKN Popularyzatorów Nauki z referatem pt.: "Myślistwo - tradycja czy współczesność".

I miejsce wśród posterów zajął Bartłomiej Noga z SKN Krajoznawców z pracą pt.: "Muzealny mistrz nudy".