16 marca 2012 Święto Liczby Pi

Dnia 16 marca 2012 już po raz czwarty obchodziliśmy Święto Liczby Pi. Organizacją, jak co roku, zajęło się Studenckie Koło Naukowe „Rozmaitości” wraz z Instytutem Matematyki. Całość poprowadził Krzysztof Borek.

W tym roku obchody zgromadziły około 300 uczestników. Głównie byli to uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz ze swoimi opiekunami. Uczestników powitała Pani dr Kazimiera Dyrda, prodziekan ds. Studenckich. Na początek wszyscy zebrani wysłuchali referatu pt. „Nie taki matematyk straszny jak go malują” przygotowanego i przedstawionego przez Milenę Chmiel. Referat opowiadał o ciekawych anegdotach związanych ze sławnymi matematykami oraz matematyką. Tydzień wcześniej wyszliśmy na ulice Kielc i zebraliśmy kilkanaście wypowiedzi dotyczących matematyki, znanych matematyków, wyglądu i płci osoby, która powinna nauczać matematyki oraz jacy są nauczyciele matematyki oczami przechodniów. Najciekawsze filmiki z wypowiedziami zostały załączone do referatu.

Kolejnym punktem programu był konkurs z nagrodami pt. „Pilionerzy”, poprowadzony przez Justynę Lis i Martynę Sapińską. Zasady były bardzo podobne do teleturnieju „Milionerzy”. Spośród uczestników zostało wybranych 10 osób, które parami odpowiadały na pytania. Każda para miała do dyspozycji dwa koła ratunkowe: pytanie do eksperta i pytanie do publiczności. Pytania były związane z prezentowanym referatem, liczbą pi i ogólną wiedzą matematyczną. Była to świetna zabawa. Każda para dostała symboliczny czek na wygraną sumę wyrażoną w Pilionach oraz drobne upominki, natomiast wygrana para - nagrody rzeczowe.

Następnie była krótka przerwa, po której odbyły się krótkie warsztaty z origami. Po warsztatach został wygłoszony wykład popularnonaukowy dr Krzysztofa Ciesielskiego (Instytut Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego) pt. „Kolorowe zadania”. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem przysłuchiwali się prezentowanym treściom.

Na zakończenie obchodów Święta Liczby Pi zostały ogłoszone wyniki konkursów i wręczone nagrody. O godzinie 14 miały miejsce warsztaty kalkulatorów graficznych prowadzone przez Panią mgr Monikę Janus i Pana Piotra Tomczaka (firma CASIO).

Patronem honorowym był Prezydent Miasta Kielce Pan Wojciech Lubawski. Sponsorem głównym była firma CASIO, a sponsorami instytucjonalnymi Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.