19 listopada 2011 Ogólnopolskie Warsztaty Statystyki i Analizy Danych

Organizatorem warsztatów było Studenckie Koło Naukowe Matematyków (SKNM) Politechniki Krakowskiej. Na warsztaty zostały zaproszone studenckie koła naukowe z różnych uczelni m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ), Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Rolniczego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego i inne.

Udział mogły też wziąć osoby nienależące do studenckich kół naukowych. Program warsztatów był bardzo bogaty, a każdy uczestnik, po uprzednim zgłoszeniu, mógł wygłosić referat.

Sesji przedpołudniowej przewodniczył dr hab. Włodzimierz Jelonek. Warsztaty rozpoczęły się o godz. 10 wykładem prof. dr hab. Jerzego Ombacha z UJ na temat „Metod optymalizacji stochastycznej”. Kolejnym tematem były „Dane giełdowe i kalibracja matematyki finansowej” wygłoszone przez dr hab. Piotra Kobaka z UJ. Po sesji przedpołudniowej nadszedł czas na poczęstunek i przerwę, podczas której można było porozmawiać i podzielić się swoimi wrażeniami. Studenci mogli się też dowiedzieć dużo na temat innych uczelni i warunków tam panujących.

Sesji popołudniowej przewodniczył Robert Zięcina, przewodniczący SKNM Politechniki Krakowskiej. O godz. 14 dr Jan Pudełko opowiedział o „Empirycznej funkcji charakterystycznej i jej zastosowaniu”. Kolejnym etapem warsztatów były referaty wygłaszane przez studentów. Na początek Dariusz Dudzik z Politechniki Krakowskiej poruszył temat „Matematyki miejskiej, czyli jak ominąć korki”. Referat był bardzo ciekawy i „na czasie”. Był on prezentacją wyników ostatnich badań, które m.in. przedstawiają modele ruchu samochodowego w skali mikro i makro, a także poruszył problem przepływu tłumu. Kolejny referat wygłosił Tomasz Kostyrka, którego tematem była „Uogólniona Metoda Najmniejszych Kwadratów w Modelu Regresji Liniowej”. Głównym celem referatu było przedstawienie tej metody. Nacisk położony był na dokładny opis własności oraz dowodów pomijanych w literaturze dotyczącej tej tematyki. Ostatni referat był wygłoszony przez Piotra Pokorę na temat „Objętości znormalizowanej stożków”. Jego celem było wprowadzenie pojęcia objętości znormalizowanej, przedstawienie pewnych podstawowych własności oraz możliwości zastosowania metody Monte Carlo.

Ogólnopolskie Warsztaty ze Statystyki i Analizy Danych spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Niektórych skusił bardzo szeroki i ciekawy program, a innych chęć poznania nowych osób.