12 marca 2010r. Święto liczby π dla uczniów.

Dwa dni przed obchodami Międzynarodowego Dnia pi, czyli 12 marca w auli budynku G Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego przy ulicy Świętokrzyskiej 15, już po raz drugi SKN "Rozmaitości" wraz z Instytutem Matematyki zorganizowało Święto liczby π dla uczniów.

Przyćmienie

Spotkanie zgromadziło około 140 osób, czyli większą ilość uczestników niż w roku ubiegłym, a wśród obecnych byli licealiści i uczniowie gimnazjum wraz ze swoimi nauczycielami matematyki. Wszyscy zebrani wysłuchali referatu pt."Piękne niewymierne". Zgodnie z tytułem, referat zaprezentowany przez członkinie Studenckiego Koła Naukowego "Rozmaitości" (Joannę Garbulińską, Emilię Lenard, Iwonę Orlikowską oraz Małgorzatę Sobolewską) dotyczył liczb niewymiernych i w głównej mierze ich najznakomitszych przykładów, czyli solenizantki liczby pi oraz liczby e. Następnie został przeprowadzony konkurs z nagrodami, którego forma przypominała quiz dotyczący zagadnień przedstawionych podczas referatu. Kolejną atrakcją dnia był wykład pt. "Jak liczyć pi", który przedstawił dr hab. Jacek Tabor z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po wykładzie dr Tabora nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy Komiks Matematyczny oraz wręczenie nagród laureatom. Na koniec, absolwentka matematyki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego i nauczyciel matematyki w Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach, czyli Pani mgr Monika Janus poprowadziła dla uczestników warsztaty origami i warsztaty z kalkulatorami. Bez wątpienia obchody Święta liczby pi 2010 można uznać za w pełni udane i nie zmienia tego ani wystąpienie małych problemów technicznych związanych z brakiem odpowiedniego nagłośnienia ani też warunki pogodowe, które pokrzyżowały pewne plany.