14 października 2009 r Wykłady doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Po raz pierwszy gościliśmy  referentów spoza naszej Uczelni, byli to doktoranci UJ w Krakowie, Grzegorz Kosiorowski i Andrzej Grzesik.

Matematyka wiązania krawatów -  mgr Grzegorz Kosiorowski

Podczas pierwszego wykładu poznaliśmy nietypowe zastosowanie matematyki - w sytuacji wiązania krawata. Wykład dotyczył matematycznego modelu przyjętych sposobów wiązania krawata. Uczestnicy wykładu mieli również okazję przetestować zaprezentowany model w praktyce.

Wykład Kryptologia (nie)stosowana - mgr Andrzej Grzesik

Andrzej opowedział nam w jaki sposób na przestrzeni wieków ludzie próbowali sobie przekazywać tajne informacje. Rozpoczęło się niewinnie od szyfru Cezara a skończyło na poważniejszych algorytmach szyfrowania stosowanych do dziś. Częścią kulminacyjną wykładu była próba rozszyfrowania hasła zapisanego w popularnym komunikatorze.